angelina302624 angelina302624
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 0.60 then how much does 6 apples cost

Respuesta :

avoos33
avoos33 avoos33
  • 23-05-2022

Answer:

If 5 apples cost 0.60 then we need to find the cost of 1 apple

Step-by-step explanation:

Which is

1 apple = 0.60/5
            = 0.12

So 6 apples cost = 0.12 x 6
                            = 0.72

Answer Link

Otras preguntas

The main difference between speed and velocity involves A. distance. B. gravity. C. weight. D. direction.
According to uniformitarianism, which statement is true? A. Rocks form and erode at the same rate now as in the past and by the same means. B. Rocks form
97.75 is what letter grade
what is the unit rate of 6 2/5 revolutions in 2 2/3 seconds
two years ago the water in a local reservoir fell 8 3/4 feet then it rose 4 3/5 how much did it change
Which processes of the water cycle return water vapor directly to the atmosphere?
Three times as many children as adults attended a concert on Saturday. An adult's ticket cost $7 and a child's ticket cost $3. The theatre collected a total of
Bytes in a shop that sells computers and digital cameras. In 2003,Bytes sold 620 computers. In 2004,Bytes sold 708 computers. Work out the percentage increase i
What kind of pyramid of numbers and pyramid of biomass will be formed in a forest with 75 tigers, 5,000 deer, and 1,00,000 trees?
Which expression is equivalent to x^4 - 12x^2 + 36