Jose79751 Jose79751
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 35 boxes equals to 21 dollars in total, how much does each box cost?

Respuesta :

shanZerpX shanZerpX
  • 26-05-2022
let b be number of boxes

35b = 21
b = 0.6

each box cost -> $0.60
Answer Link
horisono horisono
  • 26-05-2022
1 box = 21/35 = 0.60

So 1 box is basically $0.60 yeah
Answer Link

Otras preguntas

One thing not to do when preparing to write your speech is:
Identify a pattern and fine the next number in the pattern. 81,27,9,3 A.-3 B.0 C.1 D.6
heterotrophs that eat animal
How do you solve 8-(19-(2+5)-7)
What is NOT an example of an ore? A. hematite B. limestone C. magnetite D. chalcopyrite
A group of research scientists believe that their laboratory has gathered scientific evidence for a new cancer treatment drug. What is the primary purpose for r
Which of the following elements would be predicted to be the best conductor of electricity? sodium (Na) germanium (Ge) sulfur (S) neon (Ne)
seven less than the quotient of x and 9
write the sum as a mixed number. simplify the fraction 1 2/5 + 3 1/2
399+428 make a ten or hundred to add mentally