agnesgandy agnesgandy
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Jana bought 15 grapefruit. They were selling 3 for $2.
How much did she spend?

Respuesta :

hoj64
hoj64 hoj64
  • 22-09-2022

Answer:

i would say 5 dollars

Step-by-step explanation:

my big brain.

Answer Link
Shaggyimpressions Shaggyimpressions
  • 22-09-2022

Answer: 10$

Step-by-step explanation: 15 divided by 3 is 5. 5 times 2 is 10. Therefore, the answer is 10 $

Answer Link

Otras preguntas

How many endpoints does a segment have? A ray? A line?
In one baseball season, Peter hit twice the difference of the number of home runs Alice hit and 6. Altogether, they hit 18 home runs. How many home runs did eac
Factor the expression completely 7v5w + 7vw5 + 7u4vw
what is the sum or product of 5×23×2
Describe real life examples of the results of scientific investigation
What's the cost of 15 tomatoes if 6 of them cost 4$
Yolanda is buying supplies for school. She buys n package of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does each term in the expressi
Which of the following will allow for the greatest reduction in an individual’s carbon footprint?
Which of the following describe chemical properties? Titanium is less dense than iron. Sugar burns in air to form water and carbon dioxide Mercury is a liquid
Whats does pemdas mean