Grace and Jim each bought notebooks for school. Grace bought 4 notebooks for $4.80. Jim bought 3 notebooks for $3.90. Find the unit cost for each student’s notebooks. Then, determine which student found the better buy.

Respuesta :

Abu99
$4.80/4 = $1.20
$3.90/3 = $1.30
4 notebooks for $4.80 is the better buy, it has a 10p cheaper per unit

Answer:

 

$1.20 per notebook; $1.30 per notebook; Grace

Step-by-step explanation:

Is The Accurate Answer....

        VOTE BRAINLEST PLZZZZZZ