Jema1 Jema1
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP FOR 15 (SHOW WORK!!!! AND EXPLAIN!) + LOTS OF POINTS!!

PLS HELP ME ASAP FOR 15 SHOW WORK AND EXPLAIN LOTS OF POINTS class=

Respuesta :

IcyChloe13
IcyChloe13 IcyChloe13
  • 24-04-2017
The cost for the 16 and 24 ounce sizes ARE proportional. You can tell because $1.92/16=$2.88/24.

The next largest sizes will be 32 and 56 ounces. I got these numbers by multiplying $3.84 by 0.12 and $6.72 by 0.12. 0.12 is the number you get when you divide $1.96 by 16 (see the first set).
Answer Link

Otras preguntas

the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
choose the plural noun that's spelled correctly?A Fathers-in-lawD Editor in chiefs
The concert lasts 60 minutes, and the songs are all the same length. The choir sings a total of 12 songs, 2 of which are sung by the sopranos only. For how many
how did other nations contribute to the american revolution?
How do I solve this problem 7x<14 and 1-x<4
A 100 centimeter stick broke into 3 pieces one piece was 7 centimeters long and another was 34 centimeters long how long was the third piece
What is the initials for sodium chloride
After a rock is rounded how does weathering affect it
Which mathematical sentence most accurately expresses the information in the problem below? Crystal has 100 compact discs that she wants to put into boxes each
should the object be measured in grams or in kilograms? a feather a bulldog a television a penny