Seudónimo Seudónimo
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought another 5 lbs. What was the price of apples on Tuesday?

Respuesta :

captainmia
captainmia captainmia
  • 21-05-2017
16 dollars.

4 x .20 = .80
4 - .80 = 3.20
3.20 x 5 = 16
Answer Link

Otras preguntas

Heather has a bag with 9 marbles, 9 tennis balls, 10 apples, and 2 books. What is the ratio of books to tennis balls? A. (2/9) or 2:9 B. (1/8) or 1:8 C.
Matthew drove miles in hour. What was Matthew’s average speed?
I have an English assignment and I need a best topic sentence about how to grow plants.
PLEASE HELP ANSWER ASAPP PLEASEPLEASEPLEASE EMERGENCY What kind of relationship did the safavid empire have with nations????
How was Franklin received in France? Was he liked and, if so, why and by whom?
PK has endpoints at P(3,-2) and K(4,-8). How long is PK?
Solve this equation: 80 = 3y + 2y +4+1. A. y = 16 B.y = 15 C. y = 75 D. y=-15
what are some examples of genetic diversity​
The blue dot is at what value on the number line please help me thanks
Ancient Greece. What are some facts that you found interesting? Explain why!