Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

The area of a rectangle is 256.5m.  If the length is 18m what is the perimeter of the rectangle?
write 97.356 in base ten numerals?
A small 0.280-kg object moves on a frictionless horizontal table in a circular path of radius 4.10 m. The angular speed is 3.08 rad/s. The object is attached to
A researcher calculates the expected value for the number of girls in three births. He gets a result of 1.5. He then rounds the result to 2, saying that it is
The freezing and thawing action of water affects a rock by?
What are two types of selective breeding and how do they compare?
What is 3/6 reduce to its lowest term
State the domain and range of the following inverse functions. (a) y = sin^{−1}(x) (b) y = cos^{−1}(x) (c) y = tan^{−1}(x)
what number can 13 and 7 go into?
what are some common motives of nations and states?