shaychai
shaychai shaychai
  • 23-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-06-2017

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


Answer Link

Otras preguntas

Mia has 12 marbles, alex has 9 marbles, and micheal has 51 marbles. use the gcf and the distributive property to find the total number of marbles mia, alex and
If a financial manager focuses on monitoring and influencing the company's current assets and liabilities, he or she is involved with _________.A) working capit
If the difference in electronegativity values between two atoms is more than 2.0, nonpolar covalent bonds generally form.ITS FALSE
An entrepreneur is a person who assumes the risks of organizing and managing a business for the sake of reducing stress from the "rat race." A) True B) False
Why would an insurer perform more rigorous underwriting on a term insurance applicant than a whole-life insurance applicant?
At a sale, Salazar bought 4 T-shirts and 3 pairs of jeans for $181. At the same store, Jenna bought 1 T-shirt and 2 pairs of jeans for $94. The T-shirts were al
A circular-motion addict of mass 90 kg rides a Ferris wheel around in a vertical circle of radius 10 m at a constant speed of 6.3 m/s. (a) What is the period of
which function represents the inverse function below? please help ​
Y is. Eight more than X
What are the articles and amendments to the Constitution?