luvbbyl
luvbbyl luvbbyl
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?

Respuesta :

cher
cher cher
  • 25-06-2017
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


Answer Link
HelloTh3r3
HelloTh3r3 HelloTh3r3
  • 25-06-2017
Each pound of whole wheat bread costs $2.06, therefore 3.8 pounds of whole-wheat bread will cost $7.828.
2.06 x 3.8 = 7.828  
Answer Link

Otras preguntas

an organism whose niche involves taking energy from sunlight, and using it to make substances for energy is most limey______ ??  a consumer b decomposer c  a an
What are some examples of the word rueful in a sentence?
A right cylinder has a diameter of 30 mm and a height of 30 mm, as shown.What is the volume of the cylinder?
evaluate 8-11 to the square root of 25/121
Are kelp crabs herbivores, carnivores, or omnivores?
conquistadors were attracted to the americas by?
another one please help
How do we write 230,451 in word form?
what's the answer to v+9/3=8
A club with 31 members is to select five officers (president, vice president, secretary, treasurer, and historian). In how many ways can this be done?