naomskiii naomskiii
  • 21-07-2017
  • Mathematics
contestada

A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $17.50 and 4 shrubs. The total bill was $53.50. Write and solve an equation to find the price of each shrub.

Respuesta :

Yee77
Yee77 Yee77
  • 21-07-2017
Each shrub would cost $9.
x=(53.50-17.50)/4
Hope I help!!!
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 21-07-2017

53.50 = 17.50 +4x

4x=36

x=9

each shrub cost $9.00

Answer Link

Otras preguntas

Convert the given amount to the given unit 4. 63 yd; feet 5. 168h; days 6. 2.5lb; ounces 7. 200 cm; meters 8. 4 min; seconds 9. 5kg; pounds
byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
andy is scuba diving he starts at sea level and then descends 10 feet in 2 1/2 minutes. how would you represent andy’s descent as a unit rate? express your answ
Pineapple works as a natural meat tenderizer
Help me please.. :) (favorite song?)
The average cost of online photos decreased from $0.50 per print to $0.13 per print between 2002 and 2013. Find the average rate of change in the cost. Explain
what is a friction and how does it happen
SOME ONE PLS HELP ME
He _______ then wine as we speak (taste) Is the book you _______ any good (read) ​
reinvestment act good or bad