nickgiants nickgiants
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

Michael paid $11.48 for sliced cheese at the deli counter. The cheese cost $3.28 per pound. How much cheese did he buy?

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 23-08-2017
Michael bought 3.5 lbs of cheese 

Divide 11.48 by 3.28
Answer Link
babyt654321
babyt654321 babyt654321
  • 23-08-2017
$11.48 divided by $3.28 is 3.5 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Salvatore had grown tired of his fish tank and would like to get rid of the fish and contents of the tank in a nearby freshwater canal. Which argument presents
Which lines in the passage explain why english scholars felt a dire need to set standards for the english language?
23% of 75 is what number
How do you find the sales tax rate as a percentage? For example: An item costs $310 before tax, and the sales tax is $27.90. Find the sales tax rate as a percen
Which term is in the predicate position of the sentence “Some of these questions are difficult”? Some difficult. This sentence doesn’t have a predicate position
Please someone can help me with question #9. Thanks
What words can be spelled with the letters t j u a s s I r g
name two things you can do to reduce emissions
A manufacturer makes a claim about its product in a TV commercial. Which is the best way to tell whether the claim is genuine?
Which European leader is considered a pioneer of the Age of Exploration? a. King Ferdinand II of Spain b. Queen Elizabeth I of England c. Prince Henry the Na