takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

To whom would Of Plymouth Plantation be most useful
four people equally share 3/4 of a whole pizza what fractional part of the whole pizza does each person receive
How did Frederick ll, Joseph ll, and Catherine ll, embrace the enlightenment ideas
Why sqare root of 42 is not rational number
How do you subtract: a negative number minus a positive number?
The cost of materials to make a good or provide a service is what type of cost?
A country's population in 1995 was 184 million. in 2002 it was 188 million. estimate the population in 2006 using exponential growth formula. round your answer
Compare the decimals using <,>, or =. 0.29___0.3 A < B > C = Can you help we with a few more!! :)
5 complete sentences about summer vacation
eva was go to dallas, to visit her sister correct the sentence