desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

Personal experience and observation may be used as research sources true or false
Laura wants to show 70 in tens. How many tens will she draw? How do you know?
if the efficiency of an electric furnace is 96%, then 96% of the input energy is transformed into thermal energy. what is the other 4% of the electricity transf
the lend lease act was an attempt by the United States to
you noticed some students troubling elderly citizen in a bus. what can be done to stop them? what can be done to make people more sensitive towards senior citiz
Which verb form is used to indicate the progressive tense?
How to operate the ATM machine
Which are the following assort independently ?
How do you do y=9x+200 Please
Historical context can tell us important information about