sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 43,080,700 in expanded form?
A 100-pound person on Earth would weigh about 4 x 4 x 4 x 4 pounds on Jupiter. Evaluate the expression to determine how much a 100-pound person would weigh on J
what is the arc of technology it can't be a brand or app
I need help ! Please help me
SIMPLEST FORM OF 75/100000
search for the variable 7/28 equals 25/x
3+(4×12) words matching expression
Which of the following represents a correct sequence of levels within the hierarchy of life? A. Community, population, biosphere B. Cell, population, organism
What is a irrational number between 5.2 and 5.5?
What is one way to evaluate a television commercial critically?