kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

2[(9-6)^4 divided by 9 = ? (simplify your answer
please help me i dont kniw how to do this..​
High school students across the nation compete in a financial capability challenge each year by taking a National Financial Capability Challenge Exam. Students
An object is traveling at a steady speed of 10 1/5 mi​/h. How long will it take the object to travel 1 4/5?
Please evaluate the composite function and find (f•g)(4)
a downtown parking lot charges $5 per hour for the first 2 hours, then 2.50 per hour after that. which equations describes the total cost y as a function of the
Plot the points then determine the exact distance between the points. E (2,-4) and F (0,5)​
HElp PLS I CAnT FAIL THIS YEAR
14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents at the same rate? A. 150/x B. 150x C. 6x D. 1500/x E. 600x
ab/d +c=e solve for d