teehee1234 teehee1234
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

a supermarket sells 2 cans of ground coffee for $18.50. the cost of coffee varies directly with the number of cans. how much do 5 cans of coffee cost?

Respuesta :

knmahoney04 knmahoney04
  • 21-11-2017
$46.25. This is because the unit price, one item, is $9.25. You take 9.25 and multiply it by 5.
Answer Link

Otras preguntas

Who was Matthew Lyon?
Given the function: f(x) = –3x2 + 4 What is the additive inverse function of f(x)
Ellos __________________________(escribir) un examen en ingles. Maria y yo ________________________(comer) la pizza deliciosa. Mis padres ___________________(be
they were very angry question tag​
Give me a essay for an unsusal place
Please help! Which sentence is active voice??!
please help i need this done soon
What is the distance between (3, 5.25) and (3, –8.75)?
What had to be included before the anti-Federalist would ratify the Constitution?
A person consumed a toxic substance .which body systems will help them recover from this event​