annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

what is the equation of a circle with a center of (1,2)?
what an organism eats and does in a community
Charles is making a recipe that calls for three quarts of brine. Unfortunately, Charles only has a single cup measuring device. If there are two cups in a pint
A 100 point test has x questions worth 2 points a piece and y question worth 4 points a piece. Write an equation that describes all possible numbers of question
1.true or false: a parabolas roots refers to how many times it crosses the y-axis. 2. true or false: it is possible for a parabola to have zero roots. 3. true o
A cone has one-third times the volume of a cylinder with the same base and altitude.
what did lincoln do about slavery in the border states
Which 2 types of bonds are known for having high melting points and high boiling points?
Which claim from the proposal addresses the problem
Why would a tumor located in the abdomen of an organism be more likely to cause problems than a tumor located in the arm/appendage of an organism? A. Both tumor