animegirl3 animegirl3
  • 23-12-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost ?

Respuesta :

oscardiamonddrowln6z oscardiamonddrowln6z
  • 23-12-2017
1/4*9=2.25
(more word so I can add this answer)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-12-2017
First, you need to find the proportional relationship. We would do that by dividing the 1 dollar into four parts of 25 cents.
So, then we multiply the .25 by 9,
to get 0.25 * 9 = 2.25 dollar for 9 ears of sweet corn.


Hope this helps and have a nice day!
Answer Link

Otras preguntas

Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
How do you think the world was created?
Water on each side of a divide flows in...
How do you tell if an equation is linear or not????
Which statement illustrates the distributive property? Please help
Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
What is 36 percent as a decimal?
How do you think the world was created?
What is a major city in Alaska that starts with F