imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

Lara taught herself how to play the guitar. under line each pronoun. Then write on the line what type of pronoun you have under lined. The pronouns are
What is one way you can avoid or minimize post secondary remediation?
-42 = y - 20 what is y
An embryonic cell that is "totipotent" is one that can _____.
what are the three main surface features on the moon?
Which one of the following sentences is written in the active voice. A.it is said that definte steps can be taken to prevent many accidents B.few people think
please help need answer asp
Who established one of the first banking systems?
Does the equation y=-1/3x1/3 form a straight line
How will the ice water mix with the salty water? write your hypothesis below PLEASE HELP ME I NEED TO GET MY GRADE UP