bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

why rural settlement have declined
What is the capital of Texas
What value of x will make 2x-6=3x+1-x-7 true?
How did the founding fathers and constitution address the issue of slavery in america?
A CD usually sells for $13.00. If the CD is 30% off, and sales tax is 6%, what is the total price of the CD, including tax?
In the short story "the lottery", from what object is the lottery drawn
mason sold 10 wristband and made a total of 5 dollars
What was the percent of decrease in the number of pumpkins sold
why are such scientific advances still valuable?
The results of a car race are shown. How much faster did Evans drive per lap than loza?