mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

what is greater -5.06 or 5.6
system with 3 variable. solve pleaseeee x+4y-5z=-7 3x+2y+3z=7 2x+y+5z=8
What is historiography?
How could having a knowledge of density be useful in everyday life
how did the new deal affect women,african americans,and native americans?
a stone falls freely from rest. How far does it fall in the first 10 seconds
is the following sentence true or false?classifying makes it easier to compare and contrast organisms and their actions, behaviors, or function
What is Nine and two hundred thirty-five thousandths in decimals
PLEASE HELP ME Hawaii was surrendered to the U.S. after a _________.
how will knowing the density of a substance help you determine whether an object made from that material will float in water