kassyelzner kassyelzner
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

a. Meat, 1 lb. for $1.95 would = b. Meat 2 lb. for $3.52 would = c. The best buy would be

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 24-01-2018
You want to calculate the unit price for each option to compare and conclude which would be the best buy.

The unit price is the amount in dollars divided by the amount in pounds:

unit price = $ value / number of pounds

So, you get:

option A: $ 1.95 / 1 lb = $ 1.95 / lb

Option B: $ 3.52 / 2 lb  = $ 1.76 / lb

Given that 1.76 < 1.95 you know that the option B is the best buy.

Answer: the best buy would be 2 lb of meat for $ 3.52
Answer Link

Otras preguntas

which factor most directly affects a furniture company's supply
Give the coordinates for points S and T without using any new variables then find the midpoint and slope of ST. please help ASAP!!!
what level of organization is shown here
What is 2+2 as a fraction
Find the slope and y-intercept of the line that is parallel to y=−3x−4 and passes through the point (−4,6)
Suppose that Joe does the same job as Susan but receives a lower salary. This is an example of _____.
The fee the recipient of the bad check issues the originator of the check for giving them a bad check is a.
The heater in your bedroom most likely uses ________________ to transfer heat and heat your room.
Six causes of data lost
Which constitutional principle prohibits an individual state from declaring war?