LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Crime scene investigators keep a wide variety of compounds on hand to help with identifying unknown substances they find in the course of their duties. One such
g(x)=f(x)-3 which statement best describes the graph of g(x) with the graph of f(x)
Which of the following religious practices was most widely used in both ancient river civilizations and ancient Native American civilizations? Monotheism Elab
a 42 year old woman presents with a painful, 3cm paraovarian cyst located in her broad ligament. ultrasonography reveals the cyst to be adjacent to the utetine
An entrance examination for a job consists of 25% English, 50% Mathematics, 5% Typing and 20% Accounting, and the passing mark is 50. If an applicant sat for th
Which important biochemical process receives a supply of nad ions from the fermentation process during anaerobic respiration?
what is the answr to -5(b + 1) = 8
The row-echelon form of the augmented matrix of a system of equations is given. Find the solution of the system. 1 0 -1 -3 0 1 5 00 1 a. X=-3 y--9 z-1 b. x-2 y=
Given log base 2 =1/6, what is log base 4
EAsy math challenge! Click me!