delorismccoyp2rl3b delorismccoyp2rl3b
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to baker and package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

NightcoreMusic
NightcoreMusic NightcoreMusic
  • 26-01-2018
She would have $6.25 because  
 
 
    $8.50 
  - $ 2.25 
  _______
 
 Take 5 - 10 = 5  (we have ten because we borrowed, so we have ten remove 1 from 5 you get 4 because we are borrowing)

 4 - 2=2 ( we have a four because we borrowed to turn 0 into 10) 
Then 8-2=6 (we do not borrow from eight because we already borrowed and there is no need to) 
 
so our final answer is $6. 25  
Answer Link

Otras preguntas

Which of these quotes from The Pilgrim’s Progress by John Bunyan contains an underlying allegory representing humanity’s resistance to change and lack of will?
Median for andy's test scores : 76,84,93,67,82,87 and 76
What is the sum of the arithmetic sequence 3, 9, 15..., if there are 34 terms? A) 2,467 B) 2,684 C) 3,072 D) 3,468
New taxes passed such as the Stamp Act and the Townshend Act marked an end of the period known as
seth traveled 1 mile in 57.1 seconds. About how fast does Seth travel in miles per hour
What early experiences led ted Roosevelt to appreciate the natural world
What factors led native american societies to resist the European domination and influence?
How many ones equal seven thousands
What is the best city of French?
If human beings continue to be urban creatures for the next few million years, in what ways might our sensory systems evolve or change?