lele39 lele39
  • 23-01-2016
  • Mathematics
contestada

Samuel buys 3 3/4 feet of lumber for a shelf. The lumber costs $ 2.25 per pound how much did Samuel pay?

Respuesta :

johncheryl98c
johncheryl98c johncheryl98c
  • 23-01-2016
Samuel pays $8.34 
a way you can figure this out is:
3 times 4 plus 3 and your answer comes out to 15 
then: 15 divided by 4 and that equals 3.75
now: 3.75 times $2.25
Answer Link

Otras preguntas

i need help please Which of the following values are solutions to the inequality —8 – 4x > 1? 1. -10 2.-1 3. 6
J is the midpoint of CT If: CJ= 5x – 3 and JT = 2x + 21 Find CT.
(1+√5)/(3+√5) Surs and need all working as I do not know how to do this at all
please help me. i will give brainliest to the right answer. thank you so much
Line l in the xy-plane is perpendicular to the line with equation x = 2. What is the slope of line l?
PLease help its line segments
This is line segments
fill the blank spaces with suitable terms a heat energy from bottom to the top of atake is​
N The distance between Tanjung Malim and Sungai Petani is x km. A car was driven from Tanjung Malim to Sungai Petani at an average speed of 90 km/h. The return
Simplify:mathematics​