rickaustin970 rickaustin970
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Met paid $9 for 2 tuna sandwhiches at the same rate, how much does meg pay for 8 tuna sandwiches

Respuesta :

Flowerly
Flowerly Flowerly
  • 22-03-2018
Hey there!


To solve this, first divide the numbers 9 and 2 . . .

9 divided by 2 = 4.50

This means that it costs $4.50 for 1 sandwich.

Next, multiply 4.50 and 8 . . .

4.50 x 8 = 36 <-----

Meg paid $36 for 8 tuna sandwiches.

Hope this helps you.
Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

how many people lived in the indus river valley?
What do the side lengths of the area models (1,3,5,9,15 and 45) represent? (B) what do these side lengths represent? (C) what is the greatest common side length
is harambe really dead
Locate the subordinate clause in the following sentence, and identify it as a noun, adjective, or adverb. I had root beer in my cereal this morning because I f
what is 10.07 to the nearest tenth
what is the problem 7p-5=6p+8
which of the following is true about correlation and causation?
do you know when to choose an estimate or an exact amount?
choose all that apply. Thomas Aquinas was a medieval philosopher and theologian who wrote extensively on A. the need for government to be morally respons
how are living things involved in the constant cycling of carbon