rainbowluna06 rainbowluna06
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

Jazzymtz
Jazzymtz Jazzymtz
  • 23-03-2018
52/16=3.25
6.92*3.25=$22.49
Answer Link
godwinihagh
godwinihagh godwinihagh
  • 22-01-2020

Answer:

Maggie’s total cost was $22.49.

Step-by-step explanation:

Weight conversion from ounces to pounds: 16 ounces = 1 pound; therefore, 52 ounces of swordfish = 52 ÷ 16 = 3.25 pounds.

We were informed that 1 pound of swordfish cost $6.92; therefore, 3.25 pounds of swordfish would cost Maggie = $6.92 × 3.25 = $22.49.

Answer Link

Otras preguntas

How many ms are in 12.00 ks?
Explorer who claimed the Philippine
Which figure has reflection symmetry?
A 14-year-old male presented to his primary care provider’s office for treatment of 3-cm laceration, which the physician sutured. the physician also administere
Which option most accurately states a central idea of "‘rewilding' draws on the past to modify plants"?
which of the following best explains the difference between climate and weather ?
can y'all please help asap!
what is the sum each interior angle of a regular octagon
Which was a challenge that societies in sub-Saharan Africa faced between 3000 B.C.E. and 1000 B.C.E.? Women were subservient to men. There was a large p
How are the two passages different