If your income is ​$27 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and how many videos will you rent each​ month?
a. 3 pizzas and 3 videos.
b. 4 of each.
c. 5 pizzas and 4 videos.
d. 6 pizzas and 2.5 videos.

Respuesta :

Hello!

For this you can do multiplication for each of the answers

for A: 5*3 = 15 and 4*3 = 12   15 + 12 = 27

B: 5*4 = 20 and 4*4 = 16   20+16 = 36

The answer is A

Hope this helps!
d is the answer for this question