kaleaf04ox0hdj kaleaf04ox0hdj
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could use some help.

Could use some help class=

Respuesta :

ali015
ali015 ali015
  • 22-04-2018
Answer: c = 1.25p
----
You're told that peppers cost $1.25 per pound. That means for each pound of pepper, you would have to add another $1.25 in order to find the total cost.

Another way of saying that is by multiplying $1.25 by the number of pounds, which is represented by p. That means cost, c, equals 1.25p. Or c = 1.25p.
Answer Link

Otras preguntas

The curtis car traveled an average of 21 miles per gallon of gas. At that rate, how far could the car travel on a full tank of 21 gallons
What Does "Bun in the Oven" Mean?
How can you check if drew the right graph 1. by looking at the slope2. looking at the intercepts3. by taking random points on your graph by using this equation
Marty ate 1/4 of his pizza and Luis ate 1/3 of his pizza. Marty ate more pizza than Luis. Is that possible?
What are Gender Neutral Pronouns?
Convert y=x squared +64x + 12 into graphing form
What Does "Bun in the Oven" Mean?
I'm making a great dodecahedron for geometry and I'm failing at putting it together! Any tips?!
What does "Cherry Picking" Mean?
The sum of four consecutive multiples of 5 is 230. What is the greatest of these numbers ?