anmarieboudreau anmarieboudreau
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

mrs. katz bought 3 pounds of apples and a muffin for snacks. the apples cost $2.12 per pound. the muffin cost $1.95. how much did she spend?

Respuesta :

voice2242 voice2242
  • 25-04-2018
So, because there are 3 pounds of apples, you multiply the unit cost of each pound, $2.12, by 3. If you add that answer to the $1.96 for the muffin, you should get a total of $8.31. So, Mrs. Katz spent $8.31.
Answer Link
amiibosan
amiibosan amiibosan
  • 25-04-2018
If apples cost 2.12$ per pound, then 3 pounds of 2.12$ apples costs 6.36$!  Plus the muffin, which costs 1.95$, the grand total is 8.31$! (6.36+2.12=8.31)
Answer Link

Otras preguntas

Granola costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of granola costs? Round to the nearest cent .
What is the slope of a line represented by the equation 2y = x – 4
27 points!! will mark brainliest ! thanks guys
please someone help!
The master budget of Windy Compay shows that the planned activity level for next year is expected to be 50000 machine hours. At this level of activity, the foll
a.3/8b.1/2c.5/8d.7/8​
9. What is at the center of a representative democracy?
Express the ratios as a fraction without reducing. a. 6:13 b. 7:40 C. 45 : 36 d. 37 : 43
1. Laura uses a cotton swab to collect microorganisms from a hand rail and streaks a plate. On the fourth day of incubation, she does not observe visible microb
In this excerpt from micheal wigglesworth’s Day of Doom